מה זה מטבחון ואיך בוחרים אותו?

משפצים או בונים בית? בתהליך המורכב הזה יש כל כך הרבה דברים לעשות, לנהל ולדאוג להם. אחד מהלבטים המשמעותיים ביותר, שרבים מהזוגות תוהים לגביו, טמון בבחירת המטבח המושלם על מנת שישרת בצורה הטובה ביותר את המטרות של הבית. לא לכל אחד יתאים כל סוג של מטבח – יש כאלה שלא מרבים לבשל ולהם יספיק דווקא המטבח המצומצם והקטן ביותר, בעוד שמי שאוהב לבשל ומבלה במטבח זמן רב יעדיף מטבח עשיר ומקצועי, שיכלול גם מטבחון קטן שיאפשר לו מרחב תמרון ועבודה.

אז מה זה מטבחון בעצם?

מטבחון הוא אחיו הקטן של המטבח – הוא מטבע הדברים קטן יותר, אך בדרך כלל מכיל אף הוא כיור, מדפים, מגירות ופתרונות אחסון מסוגים שונים. את המטבחון אתם יכולים בהחלט לעצב כפי שאתם רוצים, לתת לו אופי ייחודי ושונה מהמטבח הגדול ולאחסן בו את כל מה שלא מצאתם לו מקום במטבח. מטבע הדברים מחירו של המטבחון יהיה זול יותר ממחירו של המטבח הגדול, ותוכלו להתאים אותו לצרכים שלכם. תוכלו לבחור באם להסתיר אותו מעיני האורחים ולמקם אותו מאחורי המטבח, או דווקא למקמו במקום גלוי ולעצב אותו בצורה שתמשוך את עיני האורחים.

למה משתמשים במטבחון?

מי שמבשל בבית יודע שהמשימה הזאת במקרים רבים הופכת את המטבח התמים שלנו לאזור מלחמה – תמיד נראה שאין מספיק מקום לכל הסירים, המחבטות, הכלים והמגשים. בשביל אנשים כאלה, שהבישול בעבורם הוא הרבה יותר מסתם פעולה בסיסית – מטבחון קטן בהחלט יכול להיות שימושי ביותר. מטבחון יכול לאפשר לכם "להוריד עומס" מהמטבח הגדול, ולנתב חלק מתהליכי העבודה שלכם אליו.

מהם היתרונות והחסרונות של מטבחון?

מטבחון הוא מטבע הדברים קטן יותר מהמטבח – וזה עשוי להיות גם יתרון וגם חיסרון. יש כאלה שדווקא יעדיפו את סביבת העבודה האינטימית, שתמנע את ההתרוצצויות הלוך ושוב בחלל, בעוד שאחרים דווקא זקוקים למרחב התמרון הגדול כשהם מבשלים, וצריכים להיעזר בכל המשאבים של המטבח הגדול. אם אתם נעזרים בעוד זוג ידיים בתהליך הבישול – זוהי בהחלט הבחירה המומלצת בעבורכם, מכיוון שתמיד תוכלו לעבוד בצוות – גם בלי להפריע אחד לשני בתהליך. כך לכל אחד יש את הפינה שלו לעבוד והוא רשאי לעשות בה כרצונו.

יתרון נוסף של המטבח הקטן שלא רבים נוטים לייחס לו חשיבות טמון בעובדה שאתם לא חייבים לשמור עליו נקי ומצוחצח כל הזמן. הוא בדרך כלל נסתר מעיניהם של האורחים שבאים אל הבית ולכן אתם יכולים ללכלך, לטעות ולהתנסות – ולא לנקות מיד אחרי שאתם עושים את כל אלה. המטבחון מאפשר לכם חופש, מאפשר מרחב נסתר מהעין שבו אתם רשאים לעשות כרצונכם. כמובן שבסופו של דבר כן תצטרכו להתפנות למלאכת הניקוי. אולם בשל האופי הייחודי של המטבחון, לא תהיו מחויבים לעשות זאת מיד כשהאורחים מגיעים.

ומה המחיר של מטבחון?

מטבע הדברים, שאלת המחיר תלויה במידה רבה בהחלטה שלכם. כאן אתם מחליטים כמה תרצו להשקיע בו. ייתכן מאוד שתרצו שיהיה בו גם מקרר קטן, שייתן מענה לצרכים שלכם כשהמקרר הגדול כבר עמוס, אולי תרצו להוסיף בו עוד תנור או מיקרוגל שישרתו את הצרכים של כל המשפחה. עם זאת, חשוב לזכור כי כיום ניתן לעצב מטבחונים איכותיים ביותר גם במחירים נוחים ואטרקטיביים ובלי "לקרוע את הכיס". מומלץ לעשות סקר שוק לפני שרוכשים את המטבחון, להשוות בין האריחים, הריהוט והפתרונות השונים ולמצוא את העסקה המשתלמת לכם ביותר. חשוב גם לזכור שלא להתפשר על האיכות, מכיוון שבסופו של דבר מדובר בחלל אשר ישרת אתכם למשך שנים ארוכות.